Modernizacja notebooka

Niektóre notebooki można bez problemu zmodernizować i nie będzie z tym żadnych problemów. Można zamienić w nich dysk twardy, można je podrasować pod kątem procesora, można dodać dodatkowy dysk, można zmienić kartę graficzną i dokonać jeszcze wielu innych modyfikacji. To naprawdę nie będzie takie trudne. Najtańsze laptopy raczej nie podlegają takim modyfikacjom lub jest to bardzo trudne, ale te z wyższej i średniej półki już jak najbardziej.

Czy opłaca się modernizować laptopa?

Jeżeli nasz notebook z zasady jest dobrej jakości, a my chcemy jeszcze go podkręcić i sprawić, żeby działał jeszcze lepiej, to jasne staje się, że to jest opłacalne. Jednakże w momencie, kiedy mamy średniej lub słabej jakości notebooka, to wszelkie majstrowanie przy takim urządzeniu może mu wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Dlatego też zawsze pamiętaj o tym, żeby robić tylko to, co tak naprawdę potrafisz zrobić i na czym się znasz, jeżeli na danej rzeczy się nie znasz, to lepiej się za to w ogóle nie brać. Lepiej będzie pozostawić notebooka do modernizacji specjalistom, czyli np. komuś z serwisu.

Co możesz zmodernizować w laptopie?

Ilość udoskonaleń, które możesz poczynić, jest naprawdę ogromna. Pierwsza i najważniejsza sprawa to tylko to, na co pozwala Twój notebook, bo jak wiadomo, nie każdy pozwala na to samo.

  • Możesz wymienić dysk twardy na większy i w tym przypadku nie będzie problemu, jeżeli chodzi o większość laptopów. Zazwyczaj urządzenia te pozwalają na włożenie o wiele większego dysku twardego.
  • Możesz wymienić kartę graficzną. Dzięki temu będziesz miał laptopa z naprawdę dobrą grafiką, ale pamiętaj, że tutaj także jest taka zaporowa wartość, powyżej której nie możesz dokonać wymiany, bo całość nie będzie działała zbyt dobrze.
  • Możesz dołożyć więcej RAM-u i możliwość rozbudowy będzie znacznie większa, kiedy Twój notebook będzie posiadał dwa sloty na RAM.
  • Możesz zmienić baterię na nową, kiedy stara przestanie się spisywać i w tym przypadku nie powinno być to żadnym problem, bo każdy producent udostępnia do kupienia nowe akumulatory, a ich cena jest zazwyczaj dość niska.
  • Możesz zmienić kartę dźwiękową, żeby Twój notebook dawał lepsze efekty pod kątem dźwięku.

Masz wiele możliwości, ale nie w każdym przypadku każdą da się zastosować. Czasami się wręcz nie powinno, bo np. włożenie bardzo dobrego procesora przy pozostałych średnich lub słabych podzespołach sprawi, że nie będziesz w stanie wykorzystać jego możliwości albo wręcz dojdzie do tego, że notebook będzie działał gorzej niż wcześniej.

Dlatego też zawsze pamiętaj, żeby wymieniać z głową i tylko w takim zakresie, jaki będzie do zniesienia dla Twojego urządzenia.

Dodaj komentarz