Wybieramy laptopa dla fotografa

Laptop dla fotografa z pewnością powinien pozwalać na więcej niż takie urządzenie dla przeciętnego użytkownika. Taki laptop powinien być po prostu znacznie lepiej rozwinięty technologicznie, bo to właśnie sprawi, że będzie nam się z niego lepiej korzystało. Fotograf potrzebuje wielu funkcjonalności, których normalnie nie ma w takich zwyczajnych laptopach.

Jaki laptop dla fotografa?

  • Dysk twardy – im większy dysk, tym lepiej. Z pewnością fotograf powinien postawić na dysk 1 TB HDD albo na jakąś konfigurację dyskową z dwoma dyskami – SSD i HDD. Z uwagi na to, że zdjęcia sporo ważą, konieczne jest posiadanie naprawdę dużej przestrzeni dyskowej.
  • Pamięć RAM – im więcej RAM-u, tym lepiej. Z pewnością doskonałym rozwiązaniem będzie RAM minimum 4-8 GB, ale tak naprawdę dla fotografa poleca się od 8 do 16 GB pamięci RAM, a jeżeli może sobie na to pozwolić finansowo, to nawet więcej.
  • Ekran – na ekranie na pewno nie warto oszczędzać. Koniecznie musi być to FULL HD, z podświetleniem LED lub OLED i w technologi IPS. Oczywiście format najlepszy będzie 16:9 a przekątna jak największa, czyli 15,6 lub nawet 17 cali. Fotograf potrzebuje naprawdę dużej przestrzeni roboczej i dlatego powinien zainwestować w laptopa o dużej przekątnej, nawet jeżeli będzie on cięższy i mniej mobilny.
  • Procesor – dobry procesor to podstawa i tutaj celujemy albo w AMD Ryzen albo w Intel Core i5 lub Core i7. Takie procesory dadzą nam największą wydajność i jednocześnie zagwarantują, że praca będzie szybka i komfortowa. Jasne jest, że im lepszy będzie procesor, tym lepiej będzie się nam na nim pracowało i to nie ulega żadnej wątpliwości.
  • Karta graficzna – dedykowana karta graficzna w laptopie dla fotografa to po prostu konieczność. Nie ma mowy, żeby fotograf pracował na grafice zintegrowanej. Potrzebna jest mu karta GeForce od AMD albo Intel czy ASUS. Takie naprawdę świetne karty graficzne to koszt nawet 3 tysięcy złotych, więc trzeba liczyć się z koniecznością dużych wydatków.
  • Złącza i funkcjonalności – im więcej złącz i funkcjonalności, tym lepiej. Dobry laptop dla grafika powinien dysponować zestawem złącz i funkcjonalności, które znacząco ułatwią mu pracę. Nawet jeżeli obecność tych funkcjonalności sprawiałaby, że wzrośnie ostateczny koszt takiego notebooka. Konieczne są szybkie porty USB 3.0, warto zastanowić się nad obecnością złącza Thunderbold oraz nad akumulatorem, którego można zmienić bez konieczności wyłączania komputera. Takie dodatkowe funkcje sprawią, że praca będzie znacznie szybsza, a jej efekty po prostu lepsze.

Dodaj komentarz